Funnybone and Juliet Ibrahim set to host the Maiden Edition of the GreenView Awards



  • Funnybone and Juliet Ibrahim set to host the Maiden Edition of the GreenView Awards

    Comedian Funnybone and Actress Juliet Ibrahim have just been announced as the official hosts of The GREENVIEW AWARDS. The award stands for recognition of ingenuity in the entertainment industry (Music, Movies and Comedy) with the aim to celebrate talented individuals who have made impactful contributions through the showcase of their creative abilities.  The award will be a yearly event debuting in Lagos, Nigeria with plans to extend across Africa as a whole, the maiden edition of GREENVIEW AWARDS set to hold on the 11th of November 2018 at Federal Palace Hotel, Lagos.

    The award show also promises to set standards that would be the talk of town even weeks after the event as the organizers are leaving no stones un-turned in making sure every aspect of the event gives a premium experience.

    Funnybone and Juliet Ibrahim set to host the Maiden Edition of the GreenView Awards

    The nominees have been carefully selected and fans all over will have the opportunity to decide who they want to take home the prestigious awards as the automated voting results will be displayed live on the website after the award show. Voting for nominees has since commenced via the website only on http://www.greenviewawards.com/vote follow @greenviewawards on Twitter and Instagram for more updates.

    FULL LIST OF NOMINEES


    MOVIES


    Best Movie (English)


    POTATO POTAHTO


    ISOKEN


    ALTER EGO


    HAKKUNDE 


    OKAFOR'S LAW


    A MILLION BABY


    LOTANNA


     


    Best Movie (Yoruba)


    ETIKO ONIGEDU


    WALE DANGER


    EGUN IRAN KINNI


    ORI OLOLA


    ALAKITI


    OSUN SENGESE


    IYAWO ADEDIGBA


     


    Best Movie (Hausa)


    UWAR BARI


    DADIN KOWA SABON SALO


    MANSOOR


    RASHINSANI


     


    Best Movie (Igbo)


    UWA NA EME NYUGHARI


    OGE NKEM


    BOUND


    OFUOBI


     


    Best Actor


    ODUNLADE ADEKOLA (A MILLION BABY)


    RAMSEY NOUAH (CRAZY PEOPLE)


    OC UKEJE (POTATO POTAHTO)


    FEMI ADEBAYO (ETIKO ONIGEDU)


    FRANK DONGA (HAKKUNDE)


    IBRAHIM CHATTA (SHINA RAMBO)


    IK OGBONA (EXCESS LUGGAGE)


     


    Best Actress


    JOSELYN DUMAS (POTATO POTAHTO)


    RONKE OSHODI OKE (OSUN SENGESE)


    OMOTOLA JALADE (ALTER EGO)


    KATE HENSHAW (ROTI)


    JUMOKE ODETOLA (ALAKITI)


    TOYIN ABRAHAM (THE GHOST AND THE TOUT)


    DAKORE AKANDE  (ISOKEN)


     


    Best Supporting Actor


    FRANK DONGA  (IDAHOSA TRAILS)


    LATEEF ADEDIMEJI – (STONE HEART)


    GABRIEL AFOLAYAN {OKAFOR'S LAW}


    YINKA SALAU (IRAN AJO)


    AKAH NANI (BANANA ISLAND GHOST)


    ADEMOLA ADEDOYIN (YOU, ME, MAYBE)


     


    Best Supporting Actress


    JOKE SILVA (POTATO POTAHTO)


    RAHAMA SADAU (HAKKUNDE)


    MERCY AIGBE (JUDASI)


    TATU (TOYIN ABRAHAM})


    EMEM INWANG - ALTER EGO


    JUMOKE ADETOLA (SPUNK)


     


    Most Versatile Actor


    MUYIWA ADEMOLA


    GREGORY OJEFUA


    IBRAHIM CHATTA


    NINOLOWO BOLANLE


    ADEDIMEJI ADETOLA LATEEF


    GABRIEL AFOLAYAN


     


    Most Versatile Actress


    FUNKE AKINDELE


    MERCY JOHNSON


    OMONI OBOLI


    TOYIN ABRAHAM


    KIKI OMELI


    KATE HENSHAW


     


    Best Cinematography


    HAKKUNDE


    THE BRIDGE


    ISOKEN


    ALTER EGO


    TATU


    THE ISLAND


    POTATO POTAHTO


     


     


    Best Costume Design


    TATU


    THE BRIDGE


    ESOHE


    ISOKEN


    LOTANNA


     


    Best Make Up


    LOTANNA


    ETIKO ONIGEDU


    DISGUISE


    TATU


    OSUN SEGENSE


     


    Best Art Direction


    TATU


    THE ISLAND


    THE BRIDGE


    ISOKEN


    LOTANNA


     


    Best TV Series


    THE JOHNSONS


    PROFESSOR JOHNBULL


    ILEKE


    MY FLATMATES


    JENIFA’S DIARY


    AWON ALADUN


    PAPA AJASCO


     


    Best Short Film


    THE HOUSEWIFE


    TOLU


    COAT OF HARM


    TANWA, THE CHILD WE WANTED


     


    Best Screenplay


    HAKKUNDE


    OJUKOKORO


    IDAHOSA TRAILS


    OLOWO AYE


    ALTER EGO


    ISOKEN


    POTATO POTAHTO


     


     


    Most Promising Actor


    ABAYOMI ALVIN


    MARTINS OGBEBOR (MARTINI)


    AKAH NNANI


    BIMBO ADEMOYE


    HADIZAR ABUBAKA


     


    Best Directing


    HAKKUNDE


    THE BRIDGE


    ORI OLOLA


    ISOKEN


    ALTER EGO


    POTATO POTAHTO


     


     


     


    MUSIC


    Best Pop Artist


    KIZZ DANIEL


    OLAMIDE


    DAVIDO


    TIWA SAVAGE


    YEMI ALADE


    WIZKID


     


    Song Of The Year


    YEBA (KISS DANIEL)


    SCIENCE STUDENTS (OLAMIDE)


    IRE (ADEKUNLE GOLD)


    DIET (TIWA SAVAGE)


    SOCO (WIZKID)


    ASSURANCE (DAVIDO)


     


    Best Rap Single


    YOU RAPPERS SHOULD FIX UP YOUR LIFE (MI)


    BUBA (ILLBLISS)


    THIS IS NIGERIA (FALZ)


    ISI EGO (PHYNO)


     


    Best Collaboration


    FALZ, YCEE (SOMETHING LIGHT)


    DUNCAN MIGHT, WIZKID (FAKE LOVE)


    TIWA SAVAGE FT WIZKID (MA LO)


    TIMAYA FT PHYNO, OLAMIDE (TELLI PERSON)


    DJ SPINALL FT. KISS DANIEL (BABA)


     


    Best Street Anthem


    WO (OLAMIDE)


    EGE (DANNY S)


    PENALTY (SMALL DOCTOR)


    SHEPETERI (IDOWEST)


    ISSA GOAL (NAIRA MARLEY)


    LEGBEGBE (MR REAL)


     


    Best Gospel Artist


    TOPE ALABI


    TIM GODFREY


    SAMMY OKPOSO


    FRANK EDWARD


    NATHANIEL BASSEY


    KENNY KORE


     


    Best RnB Artist


    SIMI


    WAJE


    PRAIZ


    ADEKUNLE GOLD


    BRYMO


     


    Best Music Video


    THIS IS NIGERIA (FALZ)


    YEMI ALADE (BUM BUM)


    OLAMIDE (SCIENCE STUDENTS)


    WHATCHU DOING REMIX' BANKY W FEAT SUSU.


    ADEKUNLE GOLD (IRE)


     


    Most Promising Act


    TENI


    KING PERRY


    VICTOR AD


    LYTA


    DEMMY VEE


     


    Artist Of The Year


    DAVIDO


    YEMI ALADE


    WIZKID


    TIWA SAVAGE


    KIZZ DANIEL


    OLAMIDE


     


    COMEDY


    Best New Comedian


    MR HYENANA


    DEE ONE


    SLK


    SHORT FAMILY


     


    Most Outstanding Act (Online)


    LASISI ELENU


    MC LIVELY


    WARRI GIRL


    JIGAN BABAOJA


    BRODA SHAGGI


    BRODA WASIU (SLK)


    LIZZY OMO IBADAN


    WOLI AGBA


     


    Comedian Of The Year


    KENNY BLAQ


    HELEN PAUL


    BOVI


    SEYI LAW


    BASKETMOUTH


    AKPORORO


    AY


     


    Best Comedy Show


    AY LIVE {AY}


    OXYMORON OF KENNY BLAQ


    LORDS OF THE RIBS (BASKETMOUTH)


    FAST AND FUNNY {SEYI LAW}


    MAN ON FIRE {BOVI}


    ALIBABA’S JANUARY 1ST CONCERT (ALIBABA)

    No comments:

    Post a Comment

    Only Reasonable Comments Will Be Left On Our Blog